Голяма е разликата на епидемиолотичната картина и медийното отразяване в България и Кипър, според журналистката Бранислава Бобанац

SM 12:27:31 18-10-2021
MM1225SM.029
медии - световна среща - Бранислава Бобанац

Голяма е разликата на епидемиолотичната картина и медийното отразяване в България и Кипър, според журналистката Бранислава Бобанац


Кюстендил, 18 октомври /Даниел Стоянов, БТА/
Голяма е разликата на епидемиологичната картина и медийното отразяване в България и Кипър. Кипър е сред челните позиции в Европа с над 80 процента напълно ваксинирани граждани. Много малко са хоспитализираните, има ниска смъртност, продължава много активно поставянето и на третата доза.
Това Бранислава Бобанац разказа по време на панела "Надеждата в медиите", част от 16-ата световна среща на българските медии в Кюстендил. Бобанац е дългогодишен журналист, от години живее и работи в Кипър и пише за проблемите на острова. Кореспондент е на БНР в Кипър.
Кипър премина през много по-тежка ситуация спрямо България по отношение на управлението на пандемията. Минахме през три много дълги и тежки локдауни, между локдауните имаше вечерен час и забрани за излизане, каза Бобанац.
По думите й в цялата тази ситуация кипърските медии са се справили много по-добре от българските си колеги. "Имаше изключително много информация, която следваше наистина управлението на самата пандемия без да създава истерия и нагнетяване, което го имаше в българските медии. Имаше по-активно присъствие на учените, на лекарите, на обясненията", каза още Бобанац.
Тя каза, че в Кипър е имало много силни послания от страна на правителството и на здравния министър, който в тази ситуация е бил с най-висок рейтинг в държавата и с най-голямо доверие.
"Медиите можеха да следват посоката на това управление във всички локдауни и мерки, и етапи на отпускане на мерките. Имаше голяма яснота, знаеше се какво се прави и какво ще последва. Даде се възможност на хората да имат някаква перспектива и ориентираност в събитията", каза още Бобанац.
Нещата се случваха в стил на даване на надежда, но не приповдигнато и неоснователно.
Това всичко създаде една положителна медийна картини в страната, имаше и протести, но не толкова силни както в България, каза още Бранислава Бобанац.
Световната среща на българските медии се провежда в партньорство с Рилската света обител, община Кюстендил, националния дарителски фонд "13 века България", Държавен културен институт към министъра на външните работи, студентското читалище "Свети Климент Охридски", сдружение "Глас" - Босилеград, "България ер", Сдружението за модерна търговия, Пощенска банка, EasyPay.

/ММ/