Българските медии трябва да говорим откровено за грешките си, за да не станат българите в чужбина повече от тези в България, според Бойко Василев

SM 19:11:02 18-10-2021
IS1909SM.034
Кюстендил - Световна среща на българските медии - "Изборът в медиите"

Българските медии трябва да говорим откровено за грешките си, за да не станат българите в чужбина повече от тези в България, според Бойко Василев


Кюстендил, 18 октомври /Елица Иванова, БТА/
Българските медии, независимо дали са в България или в чужбина, трябва да се научат да говорят откровено за грешките си, за да не станат българите в чужбина повече от българите в България, каза журналистът Бойко Василев, който беше модератор на четвъртия панел "Изборът в медиите" на Световната среща на българските медии, организирана от БТА.
Василев отбеляза, че до 1989 година в България е имало силна журналистика по международните въпроси, след което "махалото е отишло в друга посока". Според него един от греховете на българската журналистика е, че е затворила прозореца към света, вместо да го отвори по-широко, а причините за това са много.
Участниците в дискусията коментираха и темата с ограниченията в социалните медии, която се наблюдава от няколко години. Проф. Петър Стоянович отбеляза, че тази тема се наблюдава и в медиите, в учебните заведения, особено в англосаксонските университети, където започва все повече да доминира т.нар. политическа коректност.
Отговорността на българските медии е и да просвещават, каза по време на дискусията Даниела Горчева, гл. редактор на сп. "Диалог", Нидерландия. Тя посочи, че журналистите трябва да просвещават и политиците, да дават идеи за развитие, с което да се избегнат политически грешки, които биха повлияли на целия народ. Решението преминава през образование, просвещение и отговорност, отбеляза Горчева.
Българският бизнес има отношение към представителите на българщината в чужбина и разчита, тъй като те могат да са моста за добри практики от целия свят, каза Доника Ризова - комуникационен директор на Сдружението за модерна търговия, която също участва в панела.
Надявам се, че независимо от турболентните времена, българския бизнес ще продължава да дава добри новини, допълни Ризова.
Шестнадесетата световна среща на българските медии се провежда в партньорство с Рилската света обител, община Кюстендил, Националния дарителски фонд "13 века България", Държавния културен институт към министъра на външните работи, Студентското читалище "Свети Климент Охридски", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград, "България Ер", Сдружението за модерна търговия, Пощенска банка и EasyPay.




/ИС/