Култът към българския светец Наум Охридски стана обект на изследване в Унгария
SM 16:39:31 30-11-2021
MG1636SM.001
култ - светец - Наум Охридски - Унгария
Култът към българския светец Наум Охридски стана обект на изследване в Унгария
София, 30 ноември /Мартина Ганчева, БТА/
Култът към средновековния български учен, книжовник и светец Наум Охридски
в Унгария е една от основните теми в научната дейност на изкуствоведката Марта
Над от Дебреценския университет, съобщава за БТА Светла Кьосева - главен
редактор на българо-унгарското списание за култура и обществен живот "Хемус" .
Още като студентка, Марта Над проявява интерес към православното изкуство в страната, а оттам вниманието й се насочва към свети Наум, за когото намира многобройни свидетелства в иконописта и в църковните кондики. Според църковните регистри на Мишколцката епархия, в периода от 1798 и 1805 г. 90 % от кръстените получавали името Наум. Параклисът в Мишколц е осветен с името на Свети Наум, същото важи и за параклиса в Дьондьош.
Особено ценни са произведенията на изобразителното изкуство, които доцент Марта Над събира през 2010 г. в своята монография "Култът към . Наум Охридски в Унгария". Книгата е представена заедно с изложба, която съдържа изследвания материал и реплики на съвременни художници. Десет години по-късно тя отново подготя изложба с участието на 52 съвременни художници от Унгария, вдъхновени както от православието, така и от католицизма. Самият свети Наум неуморно е бил на кръстопътя между източната и западната църква - покръства западноевропейско население като византийски мисионер, папата го ръкополага за свещеник.
"Животът на Наум и култът към него се свързват два пъти с Унгария. Първият път още приживе. Заедно с Кирил и Методий, той покръства населението на Моравия. Археологически данни свидетелстват, че е извършвал проповедническа дейност и в някогашна Панония. Историците смятат за доказано, че е бил във Фенекпуста. Това е първият случай, когато попада на унгарска територия", разказва пред Светла Кьосева Марта Над.
"Свети Наум има и второ завръщане в Унгария - през 18 век. Тогава култът към него е пренесен от преселените от района на Охрид влахо-македонски и гръцки търговци. Биха могли да пренесат и култа към друг светец, но Наум бил смятан за роден светец, а от друга страна е бил покровител на търговците, което се оказало много важно за тях", пояснява доцент Над.
/МГ/