В българско училище в сърцето на Хага всяка събота се "твори" една малка България

В българско училище в сърцето на Хага всяка събота се "твори" една малка България

SM 08:05:01 28-01-2022
RZ1526SM.001 08:05
Търговище - българско училище - Хага

В българско училище в сърцето на Хага всяка събота се "твори" една малка България


Търговище, 28 януари /Боряна Димитрова, БТА/
В сърцето на Хага, в близост до кралския дворец, в Българско училище (БУ) "Св. Св. Кирил и Методий" всяка събота се "твори" една малка България. Какво е да правиш българско училище в чужбина и как една жена тръгва от Търговище и става част от каузата да се сеят семената на българщината зад граница в днешно време, разказа за БТА Светлана Храброва - учител по български език и литература и административен директор училището.

БУ" Св. Св. Кирил и Методий" в Хага е най-старото училище в Нидерландия. Преди повече от 11 години любовта и носталгията към родината обединява родители, които на доброволен принцип преподават на децата си български език и история. А децата общуват на езика, който все по-малко е активен в тяхното ежедневие. През годините училището става част от подпомаганите училищни институции към Министерството на образованието и науката и привлича все повече деца, разказа Храброва. Днес преподавателският екип е формиран от 14 учители, отдали се на образованието на децата и на отглеждането на родолюбиви, патриотични чувства у тях.

По думите й да правиш българско училище в чужбина е много повече от това да влезеш в час и да грабнеш децата с учителското си майсторство. "Наша основна задача е да запазим крехката връзка с корените. Немалка част от децата са родени тук или са от смесени бракове, а това е още едно предизвикателство", сподели преподавателят.

Учениците тук - общо 130 през тази учебна година, за разлика от техните връстници, имат шестдневна учебна седмица. "Често ги определяме като "герои", тъй като част от тях и семействата им изминават 50-60 километра, за да дойдат на училище, да се докоснат за родния език, до Родината и корените си", каза учителят.

През тази учебна година в един от класовете е направена рубрика "10 минути България". Така учители и деца започват да "пътуват" чрез интересни филмчета в райското кътче, което родителите им носят в сърцата си и искат да срещнат и те. Постепенно идеята се разширява и идва ред на живи виртуални срещи. Класните стаи се превръщат в книгопечатници с писателката Любов Миронова, провеждат се майсторски класове по танци с магьосниците от професионален ансамбъл "Мизия" от Търговище. Възпитаниците на българското училище се докосват и до топлината и спортния хъс на състезателката по спортна стрелба Антоанета Костадинова, родена и тренираща в Търговище, прославила България на Олимпиадата през лятото на 2021 г.

Учениците, водени от преподаватели и специалисти, правят виртуални разходки и се запознават с работата на екипи от Регионалните исторически музеи в Русе, в Бургас и в Търговище. Дияна Жекова - специалист в културната институция в Търговище, ги пренася в символичния и магичен свят на българските коледни традиции в Търговищкия край в предпразничните декемврийски дни. "Грабна ни разказа за символиката на коледарската гега и моминския кравай, ястията на Бъдни вечер, за надеждата и вярата, вплетени в ритуалите и действията в тези вълшебни дни", коментира Светлана Храброва.
"Открихме, че ние не знаем много за холандските традиции, защото дори и тук, в българските домове, пазим традициите си", сподели тя пред БТА. И обясни защо толкова често Търговище присъства в учебните часове на българските деца в чужбина - "защото това е моето градче, което има какво да покаже на света!", убедено твърди тя./РЗ/