Студенти от Оксфорд помагат като доброволци в българското училище "Слово"
SM 15:46:01 28-01-2022
MG1542SM.001
Оксфорд - доброволци - училище - "Слово"
Студенти от Оксфорд помагат като доброволци в българското училище "Слово"
София, 28 януари /Мартина Ганчева, БТА/
Студенти от Оксфорд помагат в българското училище "Слово" в английския град, съобщават за БТА от Асоциацията на българските училища в чужбина. "При нас винаги е имало доброволци - още от създаването на училището. Поддържаме дългогодишен контакт с българските студенти от Оксфордския университет, които заради Брекзит намаляха. Но продължават да идват да ни помагат ученици от престижния колеж "Сейнт Клеърс", разказва ръководителят на училището д-р Валентина Александрова-Кирова пред вестник "АзБуки", печатния орган на МОН към Издателство "АзБуки".
Доброволците ходят в БУ "Слово" всяка събота и помагат при работата с най-малките деца от предучилищната група и учениците от първи до трети клас. През януари тази година се навършиха седем години, откакто училището в Оксфорд отваря за първи път. То започва с 15-20 деца, а днес в него на роден език се обучават общо 85 ученици. Преподават им четирима учители.
Валентина Александрова-Кирова преподава по история и в българското училище "Иван Станчов" към посолството ни в Лондон. Тя участва активно и в разработването на ученическо помагало по история на български, немски и английски език, което нагледно представя най-важните исторически факти от ранното, същинското и Късното средновековие в България, Германия и Англия. Така децата от неделните училища по-лесно могат да се ориентират и да видят през един и същи период в коя държава какво се е случвало.
През миналата година, точно в разгара на пандемията отваря филиал на БУ "Слово" в Хай Уикъмб на 30 мили от Оксфорд. Сега там учат 20 деца в предучилищна възраст и в началния курс на обучение, а по-големите ученици пътуват до училището в Оксфорд. Преподавател и ръководител на филиала е Анна Пирон.
Извънкласните занимания се провеждат в два клуба. В първия - "Български език чрез изобразително изкуство", обучението на децата се съчетава с творчески занимания - рисуване, конструиране, апликации и други. Вторият е по народни танци, песни и традиции.
Още по темата можете да прочете тук .
/МГ/