Фото изложба "Приносът на жените от Банат в Първата световна война" в Банатския национален музей
AV 20:33:31 01-02-2022
VN2027AV.025
Румъния - Банат - жени - история - изложба
Фото изложба "Приносът на жените от Банат в Първата световна война" в Банатския национален музей
Букурещ, 1 февруари /БТА/
Националният музей на Банат (НМБ) показва от днес фотографска изложба, илюстрираща "Приноса на жените от Банат в Първата световна война", която ще бъде отворена за посетители през февруари, съобщи специално за БТА агенция Аджерпрес.
На снимките се показани жени от този период, които са участвали основно в благотворителни дейности, за да помогнат на болни и бедни семейства, в поддръжката на социални кухни в кварталите, в домовете за деца или в медицинския живот и здравната защита на Тимишоара.
Войната беше разглеждана във времето като едно изключително мъжко явление, но мобилизацията на милиони войници в годините на войната разкри важността на жената в обществото на 20 век. В отсъствието на съпруга тя стана стопанката на дома, нарасна експоненциално броят на жените, заети с индустриален труд, в земеделието или в транспорта. Същевременно жените влязоха във военната служба като болногледачки или в спомагателните корпуси на армията, отбелязва официалната страница на НМБ.
В Тимишоара още от втората половина на 19 век се появяват различни асоциации на жени, които се участват и в годините на Първата световна война най-вече в благотворителните дейности, създаване на различни благотворителни фондове.
Според цитирания източник важна роля в медицинския живот и санитарната хигиена на Тимишоара в годините на войната са имали монахините от Конгрегацията на сестрите от Мизерикорд, които се занимавали и с лечението на пациентите от Общата болница.
Същевременно значителната мобилизация на мъжете на фронта, последвана от реквизициите, извършени под надзора на армията, многобройните изземвания на материални блага, както и издевателствата от всякакъв род на властите, извършени срещу хората, останали по домовете си, води до неблагоприятни последици за селското стопанство в Банат и за банатската област като цяло. При тези условия цялата тежест пада върху плещите на жените и децата, които едва се справят с домакинските си задължения, допълва НМБ.
"С въвеждането на "състоянието на необходимост" по време на войната работилниците и предприятията, за които е решено, че ще снабдяват армията с произвежданите от тях продукти, бяха милитаризирани. При тези условия започват да се наемат жени и непълнолетни деца. От 1916 г. се появяват все повече протестни движения в повечето индустриални центрове на Банат. В някои от тях се включват и жени, които заявяват права ти", се посочва в представянето на фотоизложбата.
Оставящото дълбоки белези преживяване на войната, многото задължения и нови роли, които жените трябваше да поемат, промени значително възприятието на обществото за жените, но също и на самите жени за тяхната собствена личност и за мястото, което заемаха в обществото, направи ги по-уверени в себе си и намали зависимостта им от мъжете.
"Амбицията на банатските жени, но и на тези от останалата част на Европа, да се справят сами с нововъзникващите предизвикателства и в повечето случаи техният успех е допринесъл за отслабване традиционното патриархално общество, факт, осъден от мнозина, но който ще предвещае пълната трансформация на отношенията между половете", се изтъква в презентацията на фото изложбата НМБ.//
(Новина, избрана от АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/Ваня Накова, София Ангелова, Милена Маркова/
/ВН/