Постоянният секретар в МВнР Иван Кондов информира членовете на Комисията за политиките за българите извън страната за нуждата от спешно разкриване на три нови консулства и едно посолство зад граница

Постоянният секретар в МВнР Иван Кондов информира членовете на Комисията  за политиките за българите извън страната за нуждата от спешно разкриване на три нови консулства и едно посолство зад граница

SM 17:45:01 02-02-2022
GI1741SM.002
консулства - посолство - МВнР

Постоянният секретар в МВнР Иван Кондов информира членовете на Комисията за политиките за българите извън страната за нуждата от спешно разкриване на три нови консулства и едно посолство зад граница


София, 2 февруари /Мартина Ганчева, БТА/
За спешната нужда от разкриването на три нови консулства в Шотландия (Единбург), Германия (Дюселдорф) и Франция и едно посолство в Латвия (Рига) съобщи на днешното заседание на Комисията за политиките за българите извън страната Иван Кондов - постоянен секретар в МВнР. По думите му обаче пари за това в бюджета не са предвидени.
"За разкриването на една консулска служба са нужни между три и шест месеца и около 1 млн. лв. първоначален бюджет, а след това по 500-600 хил. лв. на година", заяви Кондов в отговор на въпрос на членовете на комисията и подчерта нуждата от допълнителни бройки и финансиране. Той даде пример с консулството във Франкфурт, където четири гишета обслужват 170 000 граждани. Подобна, по думите му, е ситуацията във Великобритания, където едно посолство обслужва 180 000 души. "Нямаме планове за разкриване на нови консулства на Балканите", каза още Кондов в отговор на друг въпрос.
Постоянният секретар в МВнР разясни на комисията, че за работата с традиционните общности ведомството има специална проектна програма, създадена през април 2020 г. За миналата година тя е била с бюджет 600 000 лева и е финансирала инициативи и издания на организации на българските общности в страни като Албания, Косово, Сърбия, Украйна, Молдова и Северна Македония. 500 000 лева пък са предвидени по бюджета на МВнР за български граждани, които са в бедствено положение. "Става дума за правна или консулска помощ, помощ на роднини", уточни Кондов.
Той съобщи, че се очаква Министерският съвет да приеме постановлението, с което Държавната агенция за българите в чужбина ще мине към структурата на МВнР. Нейният бюджет за тази година е 1 118 100 лева.
20 700 000 е бюджетът на Министерството на образованието за всички дейности, свързани с българистиката и преподаването на български зад граница, съобщи Наталия Михалевска от Дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа". 2 254 000 от тях са предвидени за командироването на директори, учители и счетоводители в българските училища в Прага и Братислава, 2 800 000 по програма "Роден език" за поддръжката на неделните училища зад граница.
/ГИ/