Културен център "Българика" в Чикаго популяризира българския бит и култура

Културен център "Българика" в Чикаго популяризира българския бит и култура

SM 15:44:31 08-02-2022
MG1541SM.006
център - "Българика" - Чикаго - бит - култура

Културен център "Българика" в Чикаго популяризира българския бит и култура






София, 8 февруари /Мартина Ганчева, БТА/
Наскоро българският център "Българика" в Чикаго отбеляза седем години от основаването си. Идеята за създаването на културно средище в американския град се заражда, когато група български приятели започват да се събират, да танцуват и да общуват помежду си. Днес, няколко години по-късно основната им цел е да популяризират българския бит и културна сред американското общество. А едно от постиженията, с които най-много се гордеят е участието им във Фестивала на културите, който се организира всяка година в Маунт Проспект.

Още за възникването на център "Българика" в част от интервюто на Снежана Галчева с неговите основатели за вестник "България сега"  - вестникът на българите в САЩ и Канада.

Петър Георгиев: През 2014 г. един от нашите приятели, Никола Гайдаров, много добър кавалджия от оркестър "Колорит", след като се ожени, реши да се премести в Канада. Искахме да му направим "изпращане". Планирахме да съберем около 30-ина души, но си помислихме, че всеки от тези музиканти познава поне още по трима души и защо да не искаме разрешение за 100 човека и накрая взехме за 399 в Бъси уудс парк. Поканихме Галя и Джон Куо от "Балкански Игри", Константин Маринов от ансамбъл "Верея", Ирина и Тодор Гочеви от ансамбъл "Хоро" да се включат в това събитие. И представа нямахме за потока от хора, който се изсипа впоследствие. Идеята ни беше доста скромна, 300-400 човека да дойдат и да се повеселим, но събитието се превърна в нещо съвсем различно, своего рода есенен български събор. Целият парк беше български този неделен следобед, последният слънчев ден за септември 2014 година! Беше изключително събитие, макар и да имаше и малка неприятност: дойде полиция, защото се бяха събрали повече хора от обявеното, ходихме на съд, но всичко завърши благополучно. Остана хубавото усещане за това мащабно събитие на българската общност - три хиляди българи в Чикаго, събрани на едно място, обединени около една идея!

Как американската общност приема това, което правите тук? Проявява ли интерес?

Петър Георгиев: О, да. Ние, българите, имаме една невероятна способност - от нищо да правим нещо, да се самоорганизираме. Американците виждат това и го оценяват, защото при тях подобно нещо липсва. Извън семейството те нямат тези близки взаимоотношения, докато при нас това е много силно изразено. Те много харесват тази наша спонтанност.

Има ли американци, които посещават организираните от "Българика" събития?

Петър Георгиев: Да, имаме такива участници. Те искат да се присъединят към нас, харесва им непринуденото и топло общуване помежду ни. Но се сблъскват с езиковата бариера - ние всички си говорим на български, а те ако не се пречупят във вербалното общуване, остават само наблюдатели или танцьори в хорото. Тези, които веднъж са присъствали на нашите празненства, винаги питат кога ще правим отново нещо подобно.

Николай Шопов: Безспорно една от основните ни цели е да популяризираме българският бит и култура сред американското общество. Въпреки че българската общност в Чикаго е най-голямата такава зад границите на Родината, продължаваме да сме сравнително малко общество в мегалополиса Чикаго. Всички американци знаят, че тук има голяма полска общност или дори рускоговоряща, гръцка, китайска и т.н., но не всички знаят за съществуването на българската общност и пъстротата, която нашият фолклор и традиции носят.
Едно от постиженията на центъра е участието ни във Фестивала на културите, който се организира всяка година в Маунт Проспект и където ние сме вече едни от утвърдените участници. Тази година се представихме с участието на детска група "Българика", представителна група "Българика" и танцова формация "Виванов", които са наш дългогодишен партньор. Участие взе и певицата Соня Мембреньо, която също е голям приятел на "Българика" и винаги откликва на нашите покани.

Цялото интервю на Снежана Галчева с основателите на "Българика" можете да видите тук.
/МГ/