ПП ГЕРБ се ангажира да поддържа средните учителски заплати на ниво над 125 процента от средните за страната

VV 11:37:01 16-03-2021
IS1136VV.024
ГЕРБ - образование - управленска програма
ПП ГЕРБ се ангажира да поддържа средните учителски заплати на ниво над 125 процента от средните за страната
София, 16 март /Десислава Антова, БТА/
ПП ГЕРБ се ангажира да поддържа средните учителски заплати на ниво над 125 процента от средните за страната, а средните заплати на преподавателите във висшите училища - минимум 140 процента от средните за страната. Това обяви Красимир Вълчев, водач на листата на ПП ГЕРБ в Стара Загора и настоящ министър на образованието и науката по време на пресконференция в централата на ПП ГЕРБ. По време на събитието бе представена предизборната програма на партията..
Красимир Вълчев бе категоричен, че за ПП ГЕРБ образованието е стратегически и основен приоритет. "Това не е лозунг, за нас е изпълнено обещание. Обещахме да удвоим заплатите - направихме го, увеличихме средствата за образование от 3,6 на 4,5 на сто от БВП, ангажираме се да затвърдим водената политика на увеличаваща се бюджетна подкрепа за сектора, като разходите достигнат до пет на сто от БВП в това число един процент за висшето образование", посочи той.
"Трябва да остане и най-важният акцент - хората в системата. Те са ключът към по-добро образование", коментира той.
По думите на Вълчев основно предизвикателство и занапред ще е справянето с проблема с отпадналите деца от училище. "Ако искаме да живеем в хармонично общество, трябва да нямаме отпаднали деца от системата", категоричен бе Вълчев, който допълни, че и занапред усилията в тази посока ще продължат.
Деница Сачева, водач на листата на партията в Добрич и министър на труда и социалната политика, представи основните приоритети в сектора. Тя определи предлаганите от ГЕРБ политики и числа, като "реалистични", визирайки предлаганата минимална заплата от 500 евро и средна от поне 1000 евро.
"Предлагаме темата за труда и заетостта да стане централна тема в политиките", каза Сачева и допълни, че се предвижда промяна в структурата на Министерски съвет.
Сред акцентите, представени от Сачева, са създаването на нов Кодекс на труда и Закон за насърчаване на заетостта. Предлага се процент от фонда за безработица да се заделя за квалификация и преквалификация, както и пълна промяна в системата за социално подпомагане с нов Кодекс за социална закрила.
/ИС/