Вяра Емилова - водач на листата на кандидатите за народни представители на "БСП за България" в Силистренско с идеи за развитието на Добруджанския край

VV 13:38:01 31-03-2021
IS1337VV.039
Силистра - БСП - избори - платена публикация
Вяра Емилова - водач на листата на кандидатите за народни представители на "БСП за България" в Силистренско с идеи за развитието на Добруджанския край
Силистра, 31 март /БТА/
Област Силистра има сериозни проблеми с демографския срив и доходите, смята Вяра Емилова - водач на листата на кандидатите за народни представители на "БСП за България" от Силистренско.
Според нея Дунавска Добруджа има четири основни вида ресурси, които трябва да намерят своето приложение, така че да подобрят благосъстоянието на всички хора и да върнат на нашата област благополучието и славата, които заслужава. Тези ресурси са река Дунав, природата и културното наследство на Дунавска Добруджа, добруджанският чернозем, жителите на Дунавска Добруджа.
Въпреки че от години ЕК е приела Дунавската стратегия, до днес България няма реализиран проект по нея. И до днес на Дунав се гледа като на северната държавна граница и поради тази причина великата европейска река все още не e благоприятна икономическа територия, посочва Емилова. Необходимо е законодателство за река Дунав и ние ще го предложим, обещава тя. Целта на това законодателство ще бъде развитие на специфична Дунавска икономика. Тези законодателни инициативи ще имат за цел да създадат условия за изграждане на логистичен център, който да обслужва целия Дунавски регион, изграждане на подходяща туристическа и транспортна инфраструктура, която свързва нашата област с още 14 дунавски държави, използване водите на река Дунав за добив на енергия и за напояване, коментира Емилова.
Добруджа е благодатен район за развитие на земеделието. Тук почвите са преимуществено от чернозем. Готови сме да внесем пакет от законодателни инициативи, които да бъдат в подкрепа на малките фермерски стопанства и създаването на фермерски пазари, каза Вяра Емилова.
Защо държавата трябва да подпомогне малките фермерски стопанства? Защото така ще се запазят селските райони, ще се подобрят демографските показатели и същевременно на пазара ще се появят по-качествени храни фермерско производство. Те ще бъдат и на паритетни, ако не и на по-ниски цени, обяснява Емилова.
Необходими са сериозни законодателни промени, които да подпомагат усилията на младите хора за социална и трудова адаптация в днешния променящ се свят, смята тя. В голямата си част днешното законодателство не дава възможност на младите хора да се самонаемат, да проявяват трудови инициативи. Единственото, което им се дава като трудово право, е преди всичко да бъдат наемни работници.
Промените в глобалния свят показаха ясно, че бъдещето е свързано с иновационни технологии и нова дистанционна работна среда, каза Вяра Емилова. От своя страна това създава условия за разширяване броя на самонаемащите се преди всичко млади хора. Ето защо ние трябва да отговорим на новите предизвикателства чрез специални законодателни инициативи, които да бъдат съобразени с потребностите на младите хора. Ще предложим в Закона за Българската банка за развитие промени, чиято цел ще е да осигурят по-лесен достъп до финансиране на малките фермерски стопанства, които по закон нямат статут на малко или средно предприятие, стартиращи компании на млади хора, които ще използват или развиват върхови технологии, заяви Емилова.
Като народни представители ще отстояваме позицията за целесъобразно изразходване на публичните финанси. Досега управляващите хвърлиха поне 4 млрд. лв. за санирането на жилища на завишени цени и изпълнение с ниско качество. С тези пари държавата можеше да изгради напоителни канали и системи в Добруджа. Можеше да осигури транспортен и туристически достъп до всеки един културен и природен феномен край Дунава не само в нашата област, смята Емилова.
Друг пример за нецелесъобразно изразходване на пари е създаването на държавна компания за търговия с петролни горива. Със същите пари можеше да се изградят десетки централи за производство на енергия - електрическа и топлинна, с която да се оползотворява биомасата. А правилното изразходване на средства ще доведе до увеличение на БВП, посочва Емилова.
Нормативен документ за развитието на регионите в България е Законът за регионалното развитие. Съгласно чл.4, ал.3 от същия област Силистра попада в Северен централен район, включващ още областите Велико Търново, Габрово, Разград и Русе. Преди област Силистра бе включена в състава на Североизточния район, който днес включва областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище. В кой район е най-целесъобразно да бъде включена област Силистра? Отговорът на този въпрос е - Североизточният район. Защото Област Силистра, заедно с Област Добрич, е неразделна част от Добруджа, което предполага да имат общо планиране за развитие. Област Силистра и Област Добрич включват в своите територии сухопътната граница между България и Румъния, което предполага да имат общо планиране за развитие. Област Варна включва в своята територия част от Черноморското крайбрежие, а област Силистра включва в своята територия част от крайбрежието на река Дунав. Това предполага общо планиране за развитие на туризма и транспортен коридор. С други думи сегашният Закон за регионалното развитие по отношение на област Силистра е нецелесъобразен и е създаден напук на географията. Ето защо в тази си част законът трябва да се промени и област Силистра да бъде включена в Североизточния район, пояснява Вяра Емилова.
Трябва да има Програма за развитие на Добруджа, смята тя.
През 2015 г. е приета Целенасочената инвестиционна програма (ЦИП) за целенасочено интегрирано развитие на изоставащите райони в България - Северозападна България, Родопи, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони. Ние смятаме, че трябва и ще предложим да бъде приета такава програма и за Добруджа, която включва областите Силистра и Добрич. Тази програма ще има за цел значително подобряване на социално икономическите показатели -доходи, заетост, демография. Програмата ще включва необходими законодателни промени, изграждане на инфраструктура за поливно земеделие, възстановяване на унищожения горски фонд, мерки за развитие на малките фамилни земеделски стопанства,подмяна на изтощените тревостои по пасищата с нови продуктивни такива, изграждане на производствени мощности, които ще оползотворят отпадъчната биомаса от земеделието, развитие на трансграничното сътрудничество с румънските окръзи от Северна Добруджа,трансформация на земеделското производство от производство и износ на суровини към производство и износ на храни,изграждане на туристическа инфраструктура.
Всичко това е възможно, ако ми гласувате доверие! Ще работя усилено за това Силистра да заеме своето достойно място на картата на България,обещава Вяра Емилова - водач на листата на канддатите за народни представители на "БСП за България" от Силистренско.
/ПН/
/ИС/