Първан Симеонов: В тези избори ситуацията е непредвидима до последно

Първан Симеонов:  В тези избори  ситуацията е непредвидима  до последно

VV 07:15:01 02-04-2021
GI2111VV.039 07:15
Първан Симеонов - интервю

Първан Симеонов: В тези избори ситуацията е непредвидима до последно


София, 2 април /Лора Метанова, БТА/
В тези избори ситуацията е непредвидима до последно, коментира в интервю за БТА изпълнителният директор на "Галъп интернешън болкан" Първан Симеонов. Според него предизборната кампания ни се струва малко вяла, не толкова ръбата, но това е по-скоро зрителна измама, защото реално сме свикнали да живеем в кампания от протестите през лятото досега. Коронавирусът допълнително затвърди усещането за по-вяла кампания, защото остана основна тема, смята той. Поне засега се оправдават очакванията за по-ниска избирателна активност заради коронакризата, отбеляза Симеонов. Той не изключва изненадващи пробиви и изненадващи срутвания, защото, по думите му, сме в много странни избори. Най-големият въпрос на тези избори е дали резултатът им ще бъде признат или оспорен, протестиран, а съставянето на управленски формат също ще бъде нелек епизод, прогнозира анализаторът.


Следва пълният текст на интервюто:


Въпрос: Тази предизборна кампания беше по-особена, предвид условията, в които се проведе. Какви са Вашите впечатления от изминалия месец?

Отговор: Кампанията всъщност започна още през лятото с протестите, а след тях напрежението продължи. Затова тази кампания ни се струва по-вяла. Не е толкова ръбата. Коронавирусът допълнително затвърди това усещане, защото остана доминираща тема. Освен това основната опозиционна сила - БСП, избра по-скоро конструктивно звучене, за разлика от предишната кампания, когато бяха доста остри. Така кампанията изглеждаше по-обрана, но това донякъде е "зрителна измама", защото ние си живеем в кампания и политическа изнервеност от лятото насам, затова така и не разбрахме кога е почнала същинската й фаза. Кампанията може да се характеризира с тези опреления - коронавирус, предвидимост срещу промяна, национално срещу космополитно. Със сигурност следизборната ситуация ще е доста по-интересна и по-важна от предизборната.



Въпрос: В този контекст ще зададат ли изборите повече въпроси, отколкото отговори?

Отговор: Това ще зависи както от резултата, така и от това дали някои формации ще решат или няма да решат да предприемат тактика за протести и обявяване на изборите за недействителни. Най-големият въпрос на тези избори е дали резултатът им ще бъде признат или оспорен, протестиран. При евентуално по-ниска активност това може допълнително да делегитимира резултата. Съставянето на управленски формат също ще е нелек епизод.

Въпрос: Затвърди ли се предположението, че ситуацията с вируса ще доведе до по-ниска избирателна активност?

Отговор: Всички колеги, които провеждат изследвания, очакват по-ниска активност, като границата, която обикновено се споменава, е около 3 милиона души. Това означава, че, поне засега, се оправдават очакванията активността да е малко по-ниска. И заради коронавируса, и заради това, че няма някакви големи съвсем нови алтернативи, които да я стимулират допълнително. Разбира се, ситуацията е непредвидима и не може да сме сигурни каква ще е тя до последно.

Въпрос: Може би кризата с COVID-19 направи хората по-индиферентни към политиката?

Отговор: И да, и не. Защото и самата коронакриза се политизира, тя е и политика. Коронавирусът не е само медицински въпрос, а и обществен въпрос, засяга интересите на различни групи в обществото. Затова има и тежка политизация на тази тема и в едната, и в другата посока. Кандидати и цели политически платформи са на базата на отрицание на официалния разказ по този проблем, има и други сектори, които изцяло прегърнаха официалния разказ. Властта е някъде по средата и се опитва да балансира. Кризата с COVID-19 заглуши всички други теми и това е добре за властта. Ако кризата е "висока", това ще означава по-ниска активност, което вероятно ще е за сметка на по-уплашените електорати, тоест по-възрастните хора, които в голяма част са избиратели на опозицията. При по-добри показатели властта пак може да печели, разказвайки, че е надделяла над коронавируса, при това при либерални мерки.

Въпрос: А отрази ли се извънредната ситуация, в която се намираме, и онлайн кампанията върху политическите послания, различни ли са те?

Отговор: Честно казано, не виждам особена промяна. При ГЕРБ няма промяна, те залагат на това, което са вършили, същото е при ВМРО, опозицията е на вълната на протестите, а ДПС са вглъбени в задачата си да достигнат и преминат 400 хиляди гласа. Няма никаква голяма изненада, може би БСП говори малко по-конструктивно в сравнение с предишната кампания. През 2017 г. БСП направи доста остра кампания, която не донесе победа за партията и през този сезон предприема друга тактика. Много интересно е около бариерата. ВМРО и "Изправи се! Мутри вън!" са се качили на това стъпало и от активността им в последните дни ще зависи дали остават там. Има много масирана кампания на "Воля и НФСБ", има и пакет формации, чиито шансове са много трудни за преценка. Не изключвам изненадващи пробиви и изненадващи срутвания, защото сме в много странни избори, не сме виждали такива.

Въпрос: Заради пандемията имаше доста въпроси около провеждането на изборите, свързани с възможността хората да упражнят основно право - правото си на глас, заради ограничителни мерки, карантина и т.н. Как може да се балансира между сигурността и гарантирането на правата на хората в тази ситуация?

Отговор: Хората се страхуват за живота и здравето си и не ми се струва, че много мислят за права. Съвременното общество е информационно, много медийно и заливането с темата "коронавирус" , което е естествено, доведе до масова паника, а масовата паника доведе до панически отговор от страна на елитите. И стигаме дотам, че хората казват "направете нещо", забравяйки, че отговорността понякога трябва да е и лична. По тази тема ще се говори тепърва. Възможно е в някакъв момент хора сами да се отказват от правата си, да предпочетат сигурността, загубвайки свободата си.
Може да стане така, че в един момент политическият разговор да бъде подменен от медицински разговор, което ще бъде грешка. Коронавирусът не е само медицински проблем. Лекарите са прави във всичко, което правят, трябва да спазваме мерките и да ги подкрепяме, но време е да се намесят и "обществоведите" , тоест хората, които се занимават с властта, политиката, с развитието на обществата. Защото ние се намираме не просто в здравна криза, но и в криза на идентичността си.


/ГИ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!