Всички актове на прокуратурата трябва да подлежат на съдебен контрол, каза Диан Иванов от Републиканци за България

Всички актове на прокуратурата трябва да подлежат на съдебен контрол, каза Диан Иванов от Републиканци за България

VV 13:00:01 02-04-2021
MM1259VV.002
Варна - Републиканци за България - платено съобщение

Всички актове на прокуратурата трябва да подлежат на съдебен контрол, каза Диан Иванов от Републиканци за България


Варна, 2 април /БТА/
"Всички проучвания и доклади в последните години констатират тежки пороци в правната система в страна, включително растяща корупция на всички нива - досъдебно производство, прокуратура, съд. Независимо, че сме членове на ЕС вече 13 години, все още няма промяна в безпристрастността, справедливостта и ефективността в системата. В обществото се наслагва тежко усещане за безнаказаност и липса на ред и справедливост", каза адвокат Диан Иванов, втори в листата с кандидати за народни представители на ПП "Републиканци за България" в 3-и МИР-Варна. По думите му една от мерките за преодоляване на проблемите е всички актове на прокуратурата да подлежат на съдбен контрол.
Според него е нужно да има повече прозрачност и публичност при водене на делата и разследването, повече участие на гражданите в съдебната система. "Крайно необходим е по-ефективен контрол от страна на ВСС върху магистратите. За да имаме ефективно действащи системи на правосъдието и вътрешния ред, функциониращи в полза на обществения интерес, трябва да се приемат закони, имащи за цел съблюдаване на обществения, а не на лобистки интереси", смята адвокат Иванов.
Според него, за да стане системата по-ефективна, не може да се подминава и материалната обезпеченост на работата на заетите в нея. "Несериозно и недопустимо е в днешни дни служителите в различни звена сами да си купуват консумативи, техника, гориво, а да се очакват високи нива на разкриваемост на престъпленията и безпрекословно изпълнение на служебния им дълг", коментира Иванов.
По думите му, когато се говори за реформи в една система, трябва да се има предвид и кой ще ги извършва. "Реформата в съдебната власт следва да се извърши, като се вземе предвид и мнението на самите магистрати. Може да се помисли да се потърсят юристите с управленски опит, а не бива да се изключва и използването на външни консултанти по въпроси, отнасящи се например до електронното правосъдие", посочи Иванов.
Той уточни, че в програмата на Републиканци за България е заложено въвеждане на възможността частният обвинител да предяви обвинение пред компетентен съд при отказ на прокуратурата да образува досъдебно производство или го прекрати, без да внесе обвинителен акт в съда. "В съдебната фаза трябва да се въведе принципът на неотвратимост на наказанието - не е важно да накажеш едно лице с огромно наказание, важно е да са наказани всички виновни с малки наказания и да бъдат наказвани всеки път. В тази връзка трябва да се вземат и мерки за повишаване разкриваемостта", обясни Иванов.
"Залагаме промяна в уредбата за назначаване на съдебните заседатели - след широк обществен дебат да се реши - да се назначават от общинските съвети, както досега, или трябва да се въведе системата на САЩ - за призоваване като съдебен заседател", каза още Иванов. Той допълни, че позицията на партията е, че нова Конституция не е необходима към настоящия момент. Всички необходими реформи, в това число и съдебната, могат да се осъществат и със съществуващите законодателни механанизми, включително с изменение на действащата конституция, без да е необходимо свикването на ВНС, посочи адвокат Иванов.
"Прякото участие на гражданите в държавната власт е наше категорично убеждение и е абсолютно възможно. В програмата ни разписани ясни предложения как да се свикват референдуми и кога предложението трялбва да се счита за прието. Предвидена е възможност за събиране на подписи онлайн", допълни Иванов.
"Нашите мерки са насочени към ефективно въвеждане на електронно правосъдие, с цел повишаване прозрачността в работата на органите на съдебната система и облекчаване на гражданите при упражняване на техните процесуални права. Задължително е довършването на Единния портал за електронно правосъдие в най-кратки срокове, като той трябва да бъде синхронизиран с Единната информационна система на съдилищата. Достъпът до портала е нужно да се осъществява от страните по делото с техния електронен подпис, съдържащ ЕГН или ЕИК, така както работят НАП или НЗОК", посочи Иванов.
Юристът каза още, че партията залага приемане на нов Антикорупционен кодекс, кои?то да обедини фрагментираното законодателство и множеството органи, и да овласти гражданите да подават сигнали за корупция при гаранции за запазване на тяхната самоличност. "Единственият начин за борба с корупцията е да се насърчи самото гражданско общество да се бори с нея. Затова предлагаме да се изгради структура за информиране на обществото за техните права и задължения като граждани на Република България", коментира Иванов. По думите му проблем е и липсата на елементарна правна култура у голяма част от населението. "Затова планираме да се въведе обучение в училищата /11 или 12 клас/ по право и правозащитни организации. Неукото население лесно се манипулира, а ние не искаме това. Ние искаме държава с правила, еднакво валидни за всички" обобщи Иванов.

/ММ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!