България не е част от проблема, трябва стабилност и отказ от старите икономически модели, смята Драгомир Стойност за енергийния преход

VV 16:37:31 02-11-2021
MM1635VV.036
за ВОТ - БСП - Драгомир Стойнев - енергиен преход
България не е част от проблема, трябва стабилност и отказ от старите икономически модели, смята Драгомир Стойност за енергийния преход
София, 2 ноември /БТА/
"България е постигнала 44 процента намаляване на емисиите на парникови газове спрямо 1990 г. при средни за Европа - 24 процента. Това ни поставя доста напред в европейската класация, колкото и парадоксално да звучи на фона на високия въглероден интензитет на нашата икономика. И вместо да стоим в кръгова отбрана, трябва да осъзнаем, че ние можем да бъдем част от решението, а не част от проблема. Защото не нашата икономика и нашата индустрия е големият проблем. Проблемът са големи държави, чиято индустрия генерира огромни емисии въглероден диоксид". Това каза Драгомир Стойнев на дискусия "Зеленият дневен ред: програмен или фрагментиран?", организирана от платформата move.bg, съобщиха от пресцентъра на БСП.
Според него към енергийния преход не може да се подходи изолирано, а е необходим комплексен подход, в рамките на една цялостна икономическа трансформация, но преди това са нужни две неща - политическа стабилност и политическото разбиране най-сетне да излезе от "старите икономически модели на 80-те години".
"Нека не забравяме, че цената на електроенергията на едро в България беше една от най-високите в Европа и преди настоящата криза. Разбира се, тя е несравнима с днешната", е подчертал Стойнев. Според него в рамките на прехода от изкопаеми горива към възобновяема енергия подобни сътресения са очаквани. За да бъде успешен енергийният преход е необходима по-сериозна институционална намеса в електроенергийния пазар, така че да бъде гарантирано предвидимото му и социално поносимо функциониране, смята той.
Според Стойнев обявяването на зоните с лигнитни въглища за специални зони с данъчни стимули и облекчения ще е един от ключовете за решаване на икономическите и социалните предизвикателства, които предстоят. Друго предложение на социалистите било да се създаде национален фонд за социална подкрепа в енергийния преход, който да се формира като процент от приходите от търговия с емисии.
/ММ/