Според "Маркет линкс" се очертава фрагментиран парламент и президентска надпревара в два тура

Според "Маркет линкс" се очертава фрагментиран парламент и президентска надпревара в два тура

VV 15:52:01 09-11-2021
MM1550VV.043
"Маркет линкс" - проучване

Според "Маркет линкс" се очертава фрагментиран парламент и президентска надпревара в два тура


София, 9 ноември /Лора Метанова, БТА/
Очертава се фрагментиран парламент и президентска надпревара в два тура, показва проучване, финансирано и реализирано съвместно от БТВ и Маркет ЛИНКС, проведено сред 1112 лица над 18 г. в страната в периода 2-7 ноември 2021г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Според данните за ГЕРБ-СДС биха дали вота си 23 на сто от твърдо решилите да гласуват, за "Продължаваме промяната" - -16,3 на сто, за БСП -12,1 на сто, за ДПС - 11,2 на сто, за "Демократична България" - 10,5 на сто, за ИТН -9,7 процента, за "Изправи се БГ! Ние идваме!" - 4,1 на сто от твърдо решилите да гласуват, за "Възраждане" - 3 процента,за ВМРО - 1,2 на сто.
Коалицията ГЕРБ-СДС остава фаворит за предстоящите извънредни парламентарни избори с висока степен на мобилизация, със стабилна подкрепа, но и без потенциал за сериозен растеж, коментират анализаторите. Обратното, "Продължаваме промяната", изглежда, се позиционира в диапазона между 14-18 на сто и е със сериозен шанс да бъде втора сила. При нея основно предизвикателство остава мотивацията на тази част от техните симпатизанти, които все още се колебаят дали да гласуват и в това е големият риск, както и големият шанс за по-добро представяне на тази политическа сила, посочват от "Маркет линкс". Те отбелязват, че, само седмица преди изборите, отново имаме насищане на партии с резултат между 10 и 15 на сто. Това са БСП, ДПС, ДБ и ИТН. Социалистите и ДБ могат да се надяват да постигнат сходни резултати с предишните избори, докато ИТН е партията, която отчита най-значима електорална загуба.
БСП също не крие особен потенциал да мотивира повече избиратели, отколкото на предишните избори. Партията, заедно с ГЕРБ и ДПС е сред тези, които разчитат на твърдото си ядро и по-висока избирателна активност би понижила относителната политическа тежест в бъдещото НС. През последните два месеца "Демократична България" премина през вътрешни и външни предизвикателства, най-голямото от които е появата на "Продължаваме промяната". Въпреки, че двете политически сили се позиционират в различни политически сегменти, те неизбежно делят общи културни такива. През последния месец изглежда, че дясноцентристкото обединение е възвърнало доверието сред част от тези, които се насочиха към новата политическа сила. В сходна посока се движат ДПС, които понастоящем са с много висока мобилизация на електората, основно провокирана от кандидатурата на Мустафа Карадайъ за президент.
Резултатите от проучването показват, че сценарият със седемпартиен парламент не бива да бъде изключван. ИБГНИ също възстановява част от изгубената си подкрепа и понастоящем е в граничната зона около 4 на сто.
Според данните, президентските избори много вероятно ще бъдат решени на втори тур.
Преднината на Румен Радев /според данните той би получил 46,7 на сто от гласуващите/ вече не изглежда достатъчна за победа още в идната неделя. Отчитаме низходяща тенденция в подкрепата на настоящия президент, като основен фактор за това се очертава въвеждането на ограничителните мерки, коментират от "Маркет линкс".
Кандидатурата на проф.Герджиков е със сигурно второ място /25,6 на сто от гласуващите/ и участие на балотажа. Въпреки моментните турбуленции, преднината на сегашния президент изглежда трудно преодолима, посочват анализаторите. Мустафа Карадайъ би получил гласовете на 10,3 на сто от гласуващите.
Лозан Панов се очертава с четвъртото място /7,7 на сто от гласуващите/ в президентската надпревара, като е вероятно да постигне по-нисък резултат от ДБ, които подкрепиха неговата кандидатура.
Данните показват, че 58 на сто заявяват, че са твърдо решили да гласуват на 14 ноември, а 10 процента заявяват със сигурност, че няма да гласуват. Отговор "по-скоро ще гласувам" са дали 19 процента.
Анализаторите коментират, че въпреки тежката епидемична обстановка, голяма част от българите остават оптимисти, или поне умерени оптимисти, за бъдещето на страната. При формирането на този феномен можем да отчетем по-голяма тежест на очакваното стабилизиране на политическата ситуация след изборите чрез формиране на устойчиво управление, отбелязват от "Маркет линкс". Те припомнят, че подобна беше ситуацията и непосредствено преди изборите през април, когато страната също така беше в период на висока заболеваемост и смъртност, като в същото време беше натрупана силна гражданска енергия за промяна, която спомогна за постигането на високо ниво на участие в изборния процес.
Високият дял на декларирана нагласа за гласуване е вероятно да не се реализира в пълния си потенциал. Въпреки това, можем да очакваме избирателна активност, близка до тази от изборите на 4 април. Фактор с позитивно въздействие е фактът, че предстоят избори 2 в 1, които традиционно водят до по-голяма мобилизация, докато политическата кампания също не е особено стимулираща политическата ангажираност на българите, смятат анализаторите.
Въвеждането на допълнителни мерки срещу разпространението на COVID-19 и въвеждането на зеления сертификат се превърна в силно политизирана тема в кампанията, очаквано, за част от гражданите това е оказало въздействие и върху техните изборни нагласи, отбелязват от "Маркет линкс". Около 6 на сто споделят, че новата ситуация ги е провокирала да преосмислят кой кандидат-президент да подкрепят, докато около 5 на сто са тези, чието окончателно решение за коя партия/коалиция да гласуват, може да бъде решително повлияно от мерките.
От "Маркет линкс" обобщават, че развитието на обществените нагласи подсказва, че процесът на трансформацията на политическото представителство все още е далеч от своята равновесна точка. Новите политически сили се борят за устойчиво позициониране, отнемайки територии от системните партии, които на свой ред полагат всички възможни усилия да задържат симпатизантите си. Фрагментираната политическа картина прави постигането на устойчиво, в средносрочен аспект, управление малко вероятен сценарий, отбелязват анализаторите.


/ММ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!