Нараства делът на колебаещите се да гласуват на изборите на 14 ноември, сочи проучване на "Барометър България"

VV 16:47:31 10-11-2021
RI1642VV.009
"Барометър България" - електорални нагласи - проучване
Нараства делът на колебаещите се да гласуват на изборите на 14 ноември, сочи проучване на "Барометър България"
София, 10 ноември /Екатерина Панова, БТА/
Нараства делът на колебаещите се да гласуват на изборите за парламент на 14 ноември - 11 процента по-скоро ще гласуват, а седем по-вероятно няма да го направят, 38,3 на сто са категорични, че няма да се включат в поредните избори. Това сочат данни от телефонно проучване на електоралните нагласи на агенция "Барометър България", проведено в периода 4-9 ноември.
Проучването е проведено на територията на България и не включва нагласите на гласуващите извън страната. Методологията е количествено проучване. Представителност - населението на територията на България с избирателни права, обем на извадката - 839 души на възраст над 18 години. Методика - стратифицирана квотна извадка по признаците възраст и пол, метод - телефонно интервю, собствено финансиране.
От агенцията отбелязват, че при предишни проучвания на нагласите анкетираните са демонстрирали добра мобилизация да отидат до урните на 14 ноември. Седмица преди вота те вече не са толкова категорични - 43,3 на сто са тези, които със сигурност заявяват, че ще дадат своя вот за парламент. Според агенцията сред причините за разколебаването на избирателите са - ковид кризата, машинният вот, както и теми като например дали и до каква степен учениците ще се върнат в училище.
Изборите за президент генерират относително по-голям интерес сред избирателите спрямо предсрочните парламентарни, макар че отново се наблюдава лека тенденция за разколебаване на избирателите. 50,5 на сто от анкетираните категорично заявяват, че ще гласуват и вече са избрали своя кандидат. 7,2 процента се колебаят, но са по-склонни да го направят. Нараства делът на тези, които по-скоро няма да отидат до урните - 5,4 процента. Категорично няма да го направят 36,6 на сто, посочват от агенцията.
Седмица преди парламентарния вот анкетираните не показват значителна динамика в решението си за кого да гласуват. Нагласите на избирателите позиционират ГЕРБ-СДС като първа политическа сила с 26,4 на сто. БСП към момента се затвърждават на второ място с 15,8 на сто подкрепа. Анкетираните позиционират "Има такъв народ" трети с 13,4 на сто. ДПС не отбелязват динамика в подкрепата към тях - 11,4 на сто. "Продължаваме промяната" на Кирил Петков и Асен Василев към момента може да разчита на подкрепата на 11,2 на сто от анкетираните. "Демократична България" има подкрепа от 8,1 на сто, "Изправи се БГ! Ние идваме!" - 2,9 процента.
Седмица преди края на кампанията Румен Радев продължава да заема водеща позиция с 44,6 на сто подкрепа от анкетираните. Настоящият президент почти със сигурност няма да спечели президентските избори на първи тур и ще участва в балотаж, посочват от агенцията. Вторият участник при евентуален балотаж ще бъде Анастас Герджиков, издигнат от инициативен комитет и подкрепен от коалицията ГЕРБ-СДС. На първи тур Герджиков може да разчита на 27,3 процента подкрепа. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ би получил 11,4 процента от гласовете. Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, издигнат от инициативен комитет и подкрепен от "Демократична България", успява да мобилизира 6,4 процента от вота на анкетираните.
/РИ/