МВнР и дипломатическите ни представителства зад граница са се справили с организацията на изборите в чужбина, сочат от министерството

МВнР и дипломатическите ни представителства зад граница са се справили с организацията на изборите в чужбина, сочат от министерството

VV 15:38:31 11-11-2021
MM1536VV.013
МВнР - избори - организация - допълнено

МВнР и дипломатическите ни представителства зад граница са се справили с организацията на изборите в чужбина, сочат от министерството


София, 11 ноември /Асен Бояджиев, БТА/
Министерството на външните работи /МВнР/ и
дипломатическите и консулските ни представителства
успяха да се справят с организацията на изборите в
чужбина; всичко, засягащо организационната и
логистичната част, беше извършено от нас. Това каза
председателят на работната група "Избори" в МВнР Иван
Кондов, постоянен секретар на министерството, на
брифинг във ведомството във връзка с организацията на
вота зад граница на 14 ноември.
Осигурили сме помещенията, технически средства, бюлетините са изпратени, пътуват и машините, на много места вече са пристигнали, посочи Кондов. Мога с увереност и оптимизъм да заявя, че първият кръг от изборите за президент и вицепрезидент, и за Народно събрание, ще се състои в спокойна обстановка. Можем да кажем, че сме осигурили възможностите за честен и демократичен вот, добави той.
Общо 751 ще бъдат секциите в 68 държави. Близо 56 000 български граждани са се записали предварително за участие в предстоящите избори.
Сред трудностите, с които са се сблъскали в организацията, Иван Кондов посочи като голям проблем сроковете, предвидени в Изборния кодекс, като коментира, че когато е правен, е имало много по-малко българи в чужбина и първоначално вероятно е имало 100-200 секции. Вече се вижда, че предвидените в Изборния кодекс срокове не са достатъчни, посочи Кондов и отбеляза трудности със сроковете за назначаване на членовете на секционни избирателни комисии. Много късно се назначават представителите на партиите.
От външнополитическото ни ведомство късно са получили и машините за гласуване. Кондов посочи, че са поискали машините за тези избори 25 дена по-рано, а са ги получили миналата събота - осем дни преди изборите. Веднага започнахме работа, част от машините изпратихме същия ден, друга част тръгнаха с наши транспортни средства в неделя и понеделник, но тези кратки срокове са много притеснителни, коментира той. Кондов остава оптимист и се надява, че всички секции ще си получат машините - 208 секции с по 2 машини, общо те са 416.
Иван Кондов отново изрази надежда следващият парламент да помисли по въпроса, а най-добре, по думите му, е да го реши, като приеме гласуване по пощата, което ще бъде "скок" в организацията. Той открои също проблемите с епидемичната обстановка и пътуването. Засега няма вечерен час, няма ограничения за влизане в секциите в нито една държава. Проблеми е имало със служители, които са се разболели или са били контактни. Над 40 души, които командироват от ведомството, е трябвало да бъдат карантинирани в последния момент и съответно да бъдат сменени. Това става и в чужбина с членове на СИК по същите или по други причини. Един от големите проблеми остава назначенията на партиите. В момента все още нямаме контактите на много хора, може би няколкостотин човека, което е голям проблем, посочи Иван Кондов. Той открои също проблеми с обучението на членовете на СИК, както и методическите указания, които са излезли твърде късно.
Сред положителното Кондов отбеляза отделните методически указания за секциите с хартиено, и с машинно гласуване за тези избори. За съжаление не можа да се приеме предложението на сънародниците ни в чужбина да се направи някаква специализирана платформа, както те я наричат, за обмен и комуникация, посочи Иван Кондов. От ЦИК са преценили, че е твърде късно и няма гаранции за сигурността й, затова начинът, по който ще се провеждат изборите, е старият. Кондов призова членовете на СИК да проявят търпение, като добави, че няма да е лесно и да стане бързо, като се има предвид и че изборите са "2 в 1".
Иван Кондов отново посочи, че ако има втори кръг на изборите, проблемите остават в сроковете, които пак са много кратки. Споменахме вече, че ако не получим изборните книжа и машините до сутринта на вторник, 16 ноември, ще ни бъде много трудно да гарантираме доставката в срок навсякъде, посочи председателят на работната група "Избори" в МВнР. Все още няма решение на ЦИК за машините за втори кръг. По принцип ние неофициално знаем, че може би ще трябва да изпратим още 416 машини за втори кръг, което ще бъде сериозно предизвикателство, тъй като засега не е намерен начин на машините, които вече ще сме изпратили, да бъде променен софтуерът на място, каза Иван Кондов. Той посочи също и въпроса за връщането на изборните книжа, което по закон става с дипломатическа поща, придружена от куриер.
МВнР декларира, че изборите на 14 ноември са абсолютно обезпечени от техническо-организационна гледна точка, каза заместник-председателят на работната група "Избори" Калин Анастасов. Около 1 300 000 бюлетини и изборни книжа са били изпратени в рамките на последните 8 дена от България, като всички са пристигнали, остава в следващия ден и половина да бъдат доставени до СИК. Към момента няма индикации, че има проблеми с доставките. След края на евентуален втори тур в България ще трябва да бъдат прибрани над 2 200 000 бюлетини, изборни книжа, както и 832 машини. Все още на МВнР не е известно дали ще са ангажирани с изпращане на машини между първи и втори тур, както и кога ще им бъдат предадени.
От ведомството отново апелираха към сънародниците ни, решили да гласуват в чужбина, да се информират за противоепидемичните мерки в съответната държава.
Общо в 21 държави ще се гласува машинно на вота зад граница. Най-много машини ще бъдат изпратени в Турция /96 машини в 48 секции/, Обединеното кралство, Германия. Около 1200 членове на СИК са предложени от политическите партии след консултации с тях. От тях, само в последните дни, над 400-500 са били подменени от партиите, което също забавя процеса по сформиране на секционните комисии.
Нямаме никакво отношение към тези машини. На нас са ни предоставени 416 машини, които са сертифицирани от ДА "Електронно управление", не би трябвало да има никакви проблеми с тях, каза Иван Кондов в отговор на въпрос, свързан с появата на допълнителни устройства за гласуване. За другите машини нямаме никаква представа, не сме имали достъп до тях, имали сме достъп само до предвидените за чужбина, не очаквам никакви проблеми с машините, коментира Кондов.
Ръководителите на работната група изразиха благодарност към общностите ни в чужбина, които са в основата на организацията на вота там. Над 4000 души са членове на секционни избирателни комисии, като близо 3000 от тях са представители на сънародниците ни, живеещи в чужбина. Иван Кондов благодари и на служителите на ведомството за работата им по организацията на вота зад граница.



/ММ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!