Росица Матева: "Мисля, че се справихме с предизвикателството на изборите "2 в 1" и то с машинно гласуване"

VV 07:50:01 12-11-2021
GI1856VV.010 07:50
Росица Матева - ЦИК - интервю
Росица Матева: "Мисля, че се справихме с предизвикателството на
изборите "2 в 1" и то с машинно гласуване"
София, 12 ноември /Людмила Спасова, БТА/
Начинът на гласуване в избори "2 в 1" не е по-сложен и по-дълъг от този на 11 юли, посочва в интервю за БТА заместник-председателят на ЦИК Росица Матева.
Според нея данните и разнопосочните обяснения, които се дават за причините, поради които внесените извън договора машини от "Сиела Норма", се намират в страната в момента - малко или много ще се отрази на доверието в изборите. Росица Матева обаче е категорична, че избирателите трябва да бъдат спокойни, че ЦИК предприема всички мерки и действия да бъде гарантирано гласуването с държавните машини, с удостоверения софтуер.
Тя призова всички избирателите да гласуват, защото "от нашите гласове като избиратели зависи кои хора ще застанат начело на държавата и ще определят нейното бъдеще", а всички останали, заети в изборния процес, да работят така, че изборите да бъдат честни и прозрачни, за да възстановим доверието в изборния процес.
Следва пълният текст на интервюто:
Въпрос: За трети път парламентарни избори в рамките на една година, този път "2 в 1", заедно с президентските и то с машинно гласуване. Какви са предизвикателствата пред ЦИК?
Отговор: Този път предизвикателствата, като че ли бяха именно за организиране на изборите "2 в 1" и то с машини, не че по-малко са и предизвикателствата при гласуването с хартиени бюлетини. В крайна сметка пред нас стоеше въпросът как да организираме гласуването само с едно устройство. Мисля, че се справихме, но то ще си покаже на 14 ноември.
Трябва да кажем обаче, че начинът, по който ще се гласува, не е по-сложен, по-труден и много по-дълъг от този на 11 юли, независимо че с една машина ще се гласува с две електронни бюлетини. Разпространихме достатъчно устройства в страната, над 300. Демоверсиите бяха подготвени много преди да приключи регистрацията на партиите и коалициите и бяха изпратени с електронните бюлетини навреме, за да могат избирателите да се упражнят преди изборите на 14 ноември.
ЦИК разпространи и много други материали, с които подробно показваме начина, по който ще се гласува с машини, така че, надяваме се, нито един избирател да не изпита затруднение.
Въпрос: Ще се отразят ли според Вас скандалите около допълнително внесените от "Сиела Норма", извън договора за доставка, машини по някакъв начин на доверието в предстоящия на 14 ноември вот, както и на гласуването с машини изобщо? Да припомним - първоначално 228 в склада на частната фирма "Карго Партнърс", след това на нови 150, открити в митнически склад на Летище София и последно на още 199 в друг склад на фирмата.
Отговор: По принцип смятам, че тези данни и разнопосочните обяснения, които се дават от страна на "Сиела Норма" за причините, поради които тези машини се намират в страната в момента, малко или много ще се отрази на доверието в изборите.
ЦИК прави всичко възможно, за да даде ясна информация и факти и да успокои избирателите и политическите партии, че тези машини, които са внесени от "Сиела Норма" и са или нейна собственост, или на производителя "Смарт Матикс", няма да бъдат използвани по никакъв начин в гласуването на 14 ноември, нито части от тях ще бъдат използвани за резервни, така, както се твърди и от "Сиела Норма". Имаме достатъчно машини, които са държавна собственост, чрез които ще бъде осигурено гласуването на 14 ноември. Така че нека избирателите бъдат спокойни, че ЦИК предприема всички мерки и действия да бъде гарантирано гласуването само с държавните машини, с удостоверения софтуер.
Въпрос: За тези допълнителни машини, ЦИК обаче реши да сезира първо МВР и ДАНС, но се застраховахте и със сигнал до Главна прокуратура. Защо решихте да подадете този сигнал?
Отговор: Решихме, защото всъщност за тези 150 машини в митнически склад разбрахме от Софийска градска прокуратура. Тогава изразихме становището на ЦИК, че тези машини трябва да останат в склада и да не бъдат предавани на собственика до приключване на изборите. Не сме 100 процента сигурни дали те са предадени на "Сиела Норма" и дали са част от тези 199 машини, които се намират в друг склад, но смятаме, че органите - МВР, ДАНС и прокуратура, трябва да предприемат действия, тъй като ЦИК няма право на това, за да не се дава възможност на който и да е собственик на тези устройства да ги използва до датата на изборите и евентуалния втори тур - на 21 ноември.
По същата причина в склада на "Карго Партнърс" или извън територията на склада се намират тези 228 машини /ако са машини/, в запечатан контейнер. ЦИК разбра за тях при доставката на новите 1600 устройства и в момента, в който разбрахме, че има допълнителни устройства, които са транспортирани заедно с държавните машини, указахме на жандармерията, която охранява склада, да остане контейнерът неразпечатан, за да сме сигурни, че машините няма по някакъв начин да бъдат използвани не по предназначение. И ако те са предназначени за Албания или за Грузия, както "Сиела Норма" твърди, на 22 ноември ние ще дадем разрешението си да бъдат предоставени на собственика им.
Въпрос: В колко общо секции и с колко машини ще гласуваме на 14 ноември - в страната и в чужбина?
Отговор: В страната ще гласуваме с 9399 секции с машини, като 2221 секции от тях ще има и втора машина. Извън страната ще се гласува в 208 секции с машини, като във всички тях ще има по две устройства, т. е. ще се гласува с 416 машини. Машините, предназначени за гласуване извън страната, вече пътуват към Секционните избирателни комисии в съответните държави, а тези, с които ще гласуваме в страната, ще тръгнат една част в петък, а друга - в събота сутринта.
Въпрос: Успяхте ли да обучите достатъчно добре членовете на СИК, за да се справят с предизвикателствата на машинното гласуване?
Отговор: Задължение на Районните избирателни комисии /РИК/ е да обучават членовете на СИК. ЦИК прие методическите указания, които трябва да се прилагат. Изпратените над 300 демоустройства служат и за обучение на членовете на СИК, така че се надяваме на тези избори да бъдат още по-добре подготвени. Голяма част от техния състав е същият като този на 11 юли и се надяваме всичко да е наред.
Въпрос: Според Вас допълнителното преброяване на хартиените отрязъци, макар и само на 30 процента от секциите, каквото решение ЦИК прие, ще усложни ли допълнително работата на ЦИК и няма ли да забави преброяването на гласовете от вота?
Отговор: Мисля, че това броене няма да забави резултатите от изборите. Секционните избирателни комисии, които влязат в тези 30 процента, определени допълнително с решение, малко по-късно ще отидат в РИК за предаване на резултатите, заради контролното преброяване на разписките от машините. Като цяло обаче при машинното гласуване разпечатването на протокола от машините става много бързо, така че останалите им колеги от другите СИК ще пристигат навреме в РИК, надяваме се процесът да не се забави.
Въпрос: Предвид сложната ситуация с Ковид пандемията и много карантинирани лица, ще смогне ли ЦИК да организира достатъчно подвижни избирателни кутии, още повече, че заявления ще се приемат до деня на изборите?
Отговор: Заявленията от карантинирани лица се подават до кметовете на общини и на райони, като тези лица могат да подават заявления за гласуване и в самия ден на изборите, ако на територията на общината, района или населеното място, на което са карантинирани, има вече създадена комисия. Срокът за подаване на заявления и създаване на подвижна СИК беше до вчера. ЦИК очаква от РИК да им изпрати информация колко такива СИК са назначени и какъв е броят на подадените заявления от карантинирани. Трябва да отбележа обаче, че имаме доста подадени такива заявления. От няколко РИК в София имаме подадени искания да бъдат отпечатани още екземпляри от протоколи за СИК, което казва, че ще имаме по-голям брой секции за карантинирани. Надяваме се всички подали заявления лица, да бъдат обхванати, за да могат спокойно да гласуват.
Важно е да уточним, че ако на един адрес живеят няколко карантинирани лица, то следва всеки от тях поотделно да подаде заявлението си. Ако са семейство, може по електронен път всеки отделен член да подаде своето заявление, за да се включат в списъка.
Въпрос: Бихте ли припомнили най-важните моменти, които всеки избирател трябва да запомни при машинния вот "2 в 1".
Отговор: На изборите на 14 ноември всеки избирател може да гласува с едно влизане в секционното помещение, с една карта и с един път заставане пред машината. Много важно е предварително да е решил дали ще гласува и в двата вида избори, или в единия от двата, за да не се наложи после да се опитва да каже, че се е объркал. Избирателите ще имат право само веднъж да гласуват и втори път отиване до СИК или искане на втора карта няма да бъде допускано.
Въпрос: Като заместник-председател и говорител на ЦИК за какво бихте призовали избирателите и всички участници в процеса на изборите на 14 ноември, в това число и по отношение на разкриването на данните от екзитпола?
Отговор: Бих призовала избирателите да гласуват, защото според мен всички избори в страната и особено тези за президент и вицепрезидент и за народни представители са много важни. В крайна сметка от нашите гласове като избиратели зависи кои хора ще застанат начело на държавата и ще определят нейното бъдеще.
Всички останали лица, заети в изборния процес както членове на комисии, така и наблюдатели и застъпници, да работят така, че изборите да бъдат честни и прозрачни, за да възстановим доверието в изборния процес.
Регистрираните кандидати в изборите за народни представители за предстоящия вот на 14 ноември са 5067. В изборите за президент и вицепрезидент ще участват 23 кандидат-президентски двойки. Досега са регистрирани 20 сдружения за участие в изборите с наблюдатели, а до момента има 4029 наблюдатели, като това число ще се се променя и актуализира. Четири социологически агенции са регистрирани с 1127 анкетьори.
/ГИ/