Синдикатите очакват устойчиви и стабилни институции след изборите, които да гарантират ръст на икономиката и на доходите

Синдикатите очакват устойчиви и стабилни институции след изборите, които да гарантират ръст на икономиката и на доходите

VV 14:12:31 12-11-2021
RM1410VV.022
синдикати - избори - очаквания

Синдикатите очакват устойчиви и стабилни институции след изборите, които да гарантират ръст на икономиката и на доходите


София, 12 ноември /Валерия Димитрова, Eкатерина Тотева, БТА/
Синдикатите очакват устойчиви и стабилни институции след изборите, които да гарантират ръст на икономиката и ускорено нарастване на доходите, така че до 2025 г. в България да няма работещи бедни. Това стана известно от изявленията на представителите на КНСБ на срещите през последните три седмици с основните политически сили, които ще участват в предстоящите избори, както и от становищата на КНСБ и КТ "Подкрепа" за мерките в подкрепа на доходите на българите.
КНСБ настоява да се подготви проект за национална краткосрочна (догонваща) стратегия за качествено и ускорено нарастване на доходите от труд до 2024 г., с оглед влизането на България в Еврозоната, която да включва темп на нарастване на минималната работна заплата със 17,5 на сто годишно и 12,5 на сто за средната. Многократно от синдиката поискаха минималната заплата да стане 764 лева от 1 януари 2022 година. При ръст на минималната заплата от 17-18 процента годишно в следващите години тя ще достигне заплатата за издръжка или 1240-1260 лева до края на 2025 г, са изчислили от синдиката. КНСБ иска до 2025 г. да няма работещ българин, който да внася вкъщи по-малко пари от необходимите за издръжка.
От КТ "Подкрепа" се обявиха минималното възнаграждение да стане минимум 50 процента от средната заплата за страната още от следващата година. От синдиката поискаха включване на график за увеличение на минималната работна заплата в тригодишната средносрочна програма с цел постигане на средната минимална работна заплата за Европейския съюз.

Ръстът на икономиката трябва да е основна политическа цел

Според КНСБ, за да се постигне повишаване на доходите на българите, ръстът на икономиката трябва да е основна политическа цел. Очакването на КНСБ е за поне 5 процента реален растеж на БВП годишно. При 5 процента ръст на икономиката годишно, БВП през 2025 г. може да стигне 160 млрд. лв., прогнозират от синдиката. Тези изчисления се правят на базата на очакваните 50 млрд. лева постъпления в БВП през Плана за възстановяване и устойчивост, ресурси от оперативните програми, както и през Фонда за справедлив преход.
Според КНСБ в период на криза трябва да бъде премахнато ограничението за харчене на повече от 40 на сто от БВП публични средства. КНСБ смята, че 15-20 млрд. лв. допълнително могат да се преразпределят всяка година през бюджета. КТ "Подкрепа" се присъедини към исканията на КНСБ по отношение на премахване на ограничението на допустимото ниво на разходи по КФП в размер на 40 на сто от БВП. Според КТ "Подкрепа" стремежът към ограничаване на разходите, който се залага ежегодно в средносрочната програма, е изключително вреден и политиката на фискални ограничения само и единствено изтощава публичния сектор и предава обществения интерес.
Двадесет процента от брутния вътрешен продукт трябва да отиват за социални разходи (без здравеопазване) към края на следващия управленски мандат, смятат от КНСБ, защото хората очакват по-високи пенсии, майчински, социални плащания.

Очакване за данъчна реформа

КНСБ и КТ "Подкрепа" повдигат и поддържат и постоянно темата за необходимостта от данъчни реформи, според тях сегашната данъчна система води до задълбочаване на неравенствата.
КНСБ иска въвеждане на необлагаем минимум равен на размера на минималната работна заплата и за 15-процентна ставка на ДДС, данък общ доход и корпоративен налог . КТ "Подкрепа" настоява за въвеждане на необлагаем минимум в размер на минималната работна заплата от 1 януари 2022 г., въвеждане на диференцирано ДДС за стоки от първа необходимост, увеличение на корпоративните данъци на 15 на сто от 1 януари 2022 г. и постепенно нарастване до средноевропейски нива в рамките на три години.

България да продължи своя европейски път

КНСБ очаква в следващите години България непременно да продължи своя европейски път и да стане член на еврозоната и на ОИСР. Според Конфедерацията това са цели, които трябва да бъдат изведени на надпартийно ниво.
В следващите години пътят на икономическата и социалната конвергенция на България трябва да бъде ускорен, защото ние сме последни по всички показатели, смятат синдикатите. Според президента на КНСБ има възможност ресурсите, до които държавата ще има достъп през следващите години - допълнителните над 50 млрд. лева от европейски средства, да бъдат ориентирани така, че в края на предстоящия парламентарен мандат икономическата и социална конвергенция да бъдат позитивни.
Сред целите на институциите трябва да бъде и елиминирането на регионалните диспропорции в икономически и социален план, за да няма обезлюдяване на региони, смятат от КНСБ.
КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват и да се разработи легално определение и критерии за енергийна бедност. Според синдикатите възможно най-скоро по време на следващия парламент управляващи и синдикати трябва да изготвят енергийна стратегия на България, която да определи бъдещето на енергетиката през следващите две десетилетия.
Ако това не се случи, има опасност от разпад на цялата енергийна система, не само поради предизвикателствата на Зелената сделка, но и защото инвестиционният процес ще стане неясен, смята лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Според КТ "Подкрепа" трябва да се премахне различният подход към бизнеси и граждани по отношение на подкрепата и нуждите на българските граждани да не бъдат неглижирани с оглед на предстоящата либерализация на домакинствата.


/РУМ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!