Практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев на балотажа, според данните на "Галъп"

Практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев на балотажа, според данните на "Галъп"

VV 12:32:31 22-11-2021
IS1230VV.019
"Галъп" - вот - профили

Практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев на балотажа, според данните на "Галъп"


София, 22 ноември /Лора Метанова, БТА/
Практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев на втория тур на изборите за президент и вицепрезидент, показват профилите на вота от екзитпола, проведен от "Галъп интернешънъл болкан", възложен и финансиран от БНР, БНТ, "Нова Броудкастинг Груп" ЕООД и "Инвестор.БГ" АД.
Почти 100 процента от вота на излезлите да гласуват привърженици на БСП са отишли при Радев, над 90 на сто от тези на "Продължаваме промяната" /8 на сто за кандидата за президент Анастас Герджиков/ и на ИТН /7 на сто за Герджиков/, над 70 процента от привържениците на "Възраждане" и на ДБ също са избрали Радев и т.н. В близо 90 на сто от случаите пък привържениците на ГЕРБ са избрали Герджиков. Има обаче и 12 на сто от тях, които са подкрепили Радев. При ДПС подкрепата е в съотношение 69 на сто за Герджиков към 28 процента за Радев.
Така повече от една трета от вота за Радев е дошла от ПП, близо една четвърт - от БСП, една десета - от ИТН, 7 на сто - от ДБ. Вотът при Герджиков идва основно от ГЕРБ (близо две трети от общия вот на кандидата) и от ДПС (13 процента от общия вот за кандидата). 7 на сто от вота за Анастас Герджиков идва от привърженици на ПП.
До квадратчето "Не подкрепям никого" сравнително по-често са прибягвали привърженици на "Възраждане" и "Демократична България" - явно изборът между двамата кандидати е бил труден. В тези два електората като цяло решително преобладават гласовете за Радев, констатират от социологическата агенция. Опцията "Не подкрепям никого", закономерно, са избрали най-вече хора, които и в предходния тур са гласували така.
Профилът на гласувалите за Румен Радев в по-голяма степен, в сравнение с този на Герджиков, показва подкрепа сред хора с по-благоприятна жизнена перспектива, т.е. по-високо образование, местоживеене в по-големи насели места, принадлежност към по-млади групи, коментират анализаторите и посочват, че това в голяма степен кореспондира с подкрепата за Радев от страна на "Продължаваме промяната" - формация, която се базира именно на икономически активните възрасти. Другата основна подкрепа за Радев идва от БСП - партия, която пък обикновено има подкрепа сред по-възрастни хора, с по-ниски доходи и т.н.
В общи линии, електоратите на партиите са излезли да гласуват сравнително пропорционално спрямо миналата неделя, включително и електоратите на нови формации и формации, които още не са образували твърди структури на подкрепа, с едно видимо изключение - ДПС. Мобилизацията при ДПС сега е около 6 на сто в страната, при около два пъти по-висок дял за ДПС миналата седмица. Това е и част от обяснението за сравнително по-ниската активност сега. Разбира се, в балотажи обикновено се очаква именно по-ниска активност спрямо първи тур, уточняват анализаторите.




/ИС/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!